Пазарът на небанкови потребителски заеми продължава да се съживява на фона на все още замръзналото банково финансиране. През третото тримесечие общият обем на отпуснатите от специализираните компании за потребителско кредитиране заеми е надхвърлил 2.1 млрд. лв., като се увеличава с над 56 млн. лв. за периода, показват публикуваните в сряда от БНБ данни към края на септември. За второ поредно тримесечие секторната статистика отчита подобен темп на нарастване, след като в началото на годината пазарът записа леко свиване спрямо резултатите си в края на 2014 г.
Растящ оптимизъм
Активизирането в сегмента на т.нар. бързи кредити следва наблюдаваното през годината постепенно съживяване на потреблението (което по данни на НСИ се е повишило с 1.1% за третото тримесечие) и спада на безработицата (до 8.3%), а положителните прогнози за икономиката през следващата година подхранват оптимизма за представянето и на пазара на небанково финансиране догодина. В разгара на кризата бизнесът в сектора, който към края на 2008 г. достигна пиковите си стойности от над 2.8 млрд. лв., се сви с около една трета – до под 1.8 млрд. лв., а междувременно все по-голяма част от отпуснатите кредити не се обслужваха редовно.
През последните две години обаче ситуацията постепенно се стабилизира, като обемът на проблемните заеми плавно се свива, а общият размер на пазара расте. Към края на юни той премина границата от 2 млрд. лв., а последните данни на централната банка показват, че ускорението се запазва и към септември, когато е отчетен ръст с 2.75% на тримесечна база и с 4.57% спрямо година по-рано.
„С възстановяването на икономиката и ръста на заетостта ще се увеличат доходите на хората, те ще станат по-уверени по отношение на личните си финанси и ще потребяват повече. А ръстът на търсенето ще доведе до ръст на кредитирането. Така че според мен перспективите за 2016 г. са добри“, коментира изпълнителният директор на най-голямата компания в сегмента „БНП Париба Лични финанси“ Мишел Фуйе. Прогнозата му, конкретно за управляваното от него дружество, е към края на 2015 г. обемът на новоотпуснатите заеми да нарасне с 10% и да достигне равнищата от 2008 г., като този темп се запази и през следващата година.
За оптимистичното настроение в сектора допринася и постепенното изчистване на портфейлите на компаниите. С малки изключения обемът на необслужваните вземания трайно се свива от 2013 г. насам благодарение и на продажбите на портфейли от нередовни кредити на специализирани в събирането им дружества. Към септември 2015 г. проблемни са 22.71% от небанковите заеми при над 31% преди две години. За последното тримесечие общият им обем се е увеличил с 10.9 млн. лв. до 477.6 млн. лв., но спрямо година по-рано намалява със 75.7 млн. лв., или 13.68%.
Дългосрочни интереси
Статистиката на БНБ показва и постепенното завръщане на интереса към по-дългосрочни небанкови заеми, което също може да се смята за индикатор за подобряване на потребителските нагласи. Ако допреди две години кредитите със срок на погасяване над 5 години съставляваха една четвърт от общия портфейл в сектора, към септември 2015 г. делът им вече е над 30 на сто.
„Ние наблюдаваме повишен интерес към по-големи потребителски кредити с по-дълъг срок на изплащане“, отчита и Фуйе, като посочва, че към момента те формират около две трети от бизнеса на компанията му.
Така общо за пазара обемът на по-дългосрочното финансиране надхвърля това на заемите, отпускани за срок между 1 и 5 години (29.64%), макар тежестта им в портфейла все още да е далеч от отчетените към края на 2011 г. над 45%.
Източник: http://www.capital.bg/