Кооперативна собственост и Демократично управление
Клиентите на кооперативната финансова институция са и членове- собственици на институцията. Всеки член има право на един глас при взeмане на решения касаещи институцията, независимо от размера на инвестираните в нея средства. Това гарантира решения насочени към подобряване на предоставяните услуги, а не към печалба.
Акцентиране върху предоставянето на финансови услуги
Собствениците на кооперативни финансови институции са инвестирали в институцията, за да се ползват от нейните услуги, а именно:
– от лесно достъпни кредити;
– от спестовни продукти с реална доходност (доходност по-висока от инфлацията).
Самоиздържаща се частна институция
Кооперативните финансови институции не са зависими от донорски фондове, правителствени субсидии или банкови заеми при финансиране на кредитния си портфейл. Тъй като основният им източник на средства са от членовете им. Кооперативните финансови институции са устойчиво пазарно решение.
Доказани резултати по света
Всяка добре функционираща икономика включва добре функциониращ сектор на кооперативните финансови институции. Кредитните кооперации в света са важна и активна част от формалния финансов пазар, обслужващ региони и сектори в икономиката, в които липсва достъпен банков кредитен ресурс. Кредитните кооперации в света имат активи възлизащи на над 500 билиона щатски долара, включва над 360 000 институции от над 91 страни и обслужва над 908 милиона членове/собственици. Още по-важно е, че всяка страна членка на Европейския съюз има добре регулиран сектор на кооперативните финансови институции.
В България кредитните кооперации водят съществуването си от началото на миналия век. Първоначално са били създавани от домакинствата, селските стопани, занаятчиите и от малките и средните предприятия, с цел да отговорят на финансовите търсения в малките селища и селските райони. И днес по своята същност кредитните кооперации изпълняват важни социални функции.
БАККОМ