Първата обявена от държавния „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ обществена поръчка за избор на финансови посредници, които да разпределят средства от европейските оперативни програми през програмния период 2014 – 2020 г., предизвика по-скоро слаб интерес. Кандидати да раздават 50 млн. лв. като микрокредити за стимулиране на предприемачеството и социалното включване по европрограмата „Развитие на човешките ресурси“ са само шест институции – три банки и три небанкови финансови компании.
Поръчката е разделена на 13 обособени позиции с размер от 1 млн. до 10 млн. лв., като изявилите интерес участници можеха да кандидатстват за всяка от тях и да бъдат одобрени за максимум две. До изтичането на крайния срок в понеделник, 15 май, оферти са подали Банка Пиреос България, Уникредит Булбанк, Общинска банка и специализираните в микрокредитиране компании „Микрофонд“, „Сис кредит“ и „Устои“.
И трите небанкови дружества вече имат опит с предоставянето на микрозаеми с евросредства. „Микрофонд“ и „Устои“ са сред институциите, участвали в Европейския механизъм за микрофинансиране „Прогрес“, създаден от Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка. „Сис кредит“ пък е сред бенефициентите по Програмата на ЕС за заетост и социални иновации (EaSI), която обедини управляваните поотделно в периода 2007 – 2013 г. програми Progress, EURES и Progress Microfinance.
Заявленията на шестте кандидата са за общо 10 от 13-те обособени позиции. По останалите три, по които не са получени оферти, срокът за набиране на предложения се удължава до 29 май, съобщават от Фонда на фондовете.
Какво ще се финансира
Избраните финансови посредници ще отпускат кредити в размер между 5 хил. лв. и 48.9 хил. лв. на стартиращи компании, особено на такива, които са създадени от лица от уязвими групи, както и на социални предприятия.
За микрозаеми ще могат да кандидатстват две групи кредитополучатели – в едната се включват стартиращи социални и несоциални предприятия, които са създадени или са притежавани поне 50% и управлявани от лица, които са безработни от над 6 месеца, на възраст до 29 години или хора с увреждания. В тази група попадат и стартиращите микропредприятия, за които управляващите лица или предприемачите са младежи до 29 г., които не работят и не учат, и чието седалище е в регион от страната, различен от Югозападния.
Втората група кредитополучатели обединява всички останали стартиращи и съществуващи социални дружества. За микрофинансиране ще могат да кандидатстват и занаятчии и лица със свободни професии, които са регистрирани в рамките на предходните две години.
Средствата ще могат да бъдат използвани както за инвестиции и разширяване на бизнеса на компаниите, включително чрез придобиване на материални и нематериални активи, така и за професионално обучение.
Състезание по ниски лихви
Според вида на всеки кредитополучател одобрените посредници ще трябва да осигурят съфинансиране в размер на 20 или 30% от всеки заем – съответно 20% при заеми за кредитополучатели от уязвими групи и 30% при останалите. Средствата, които идват от европрограмата, ще се предоставят при нулева лихва. За лихвите по останалите суми кандидатстващите финансови посредници следва да изготвят предложение. Размерът на предложената лихва заедно с други параметри, като например предвидените допълнителни облекчения за кредитополучателите, ще формират техническия параметър, който ще има най-голяма тежест (70%) при оценката на офертите. Останалата част от оценката ще зависи от финансови показатели, като там най-много точки ще получат кандидатите, предложили най-ниското възнаграждение за изпълнение на задачата.
Срокът за избирането на финансовите посредници е до края на септември 2017 г., като тези от тях, които бъдат одобрени, ще получат съответните средства на четири равни транша до края на 2021 г., като е предвидена и възможност за удължаване на този период.
Източник: http://www.capital.bg