
Драги читатели, както знаете от ЕКИП през последните изкъсо следим темата с регулациите върху плащанията в брой и опитите на настоящото правителство да я затегне още повече. Във връзка с поредния опит на Министерството на финансите да намали лимита на допустимата сума за плащания в брой до 5 000 лв., ние изготвихме и входирахме становище, в което категорично се противопоставяме на това предложение, част от законопроект за допълнение към Закона за данъка върху добавената стойност. Аргументите ни срещу този конкретен законопроект можете в самия текст на нашето становище.
Припомняме, че през юни месец беше внесено предложение таванът на законово допустимите плащания в брой да бъде свален до 1 000 лв. В последствие това предложение бе смекчено на 5 000 лв., но и то отпадна в пленарната зала през юли. Още тогава от ЕКИП бяхме силно критични към това предложение – не само, че то ще има редица отрицателни ефекти, като ограничаване на финансовата свобода на гражданите, обременяване на малкия и среден бизнес с допълнителни финансови разходи – но и всички изследвания в сферата показват, че то няма да постигне своята цел. А именно – ограничаването на размера на сивата икономика. Повече за аргументите на нашите икономисти срещу тази регулация можете да разберете тук, тук и тук. Както и в някои от медийните ни участия по темата в BiTelevision, NOVA, BloombergTV и TV+.
И въпреки че през юли месец това предложение отпадна, преди няколко седмици, на 14.09, Министерството на финансите повторно входира предложение за свалянето на лимита до 5 000 лв., този път като част от законопроект за допълнение към Закона за данъка върху добавената стойност. От ЕКИП отново се противопоставяме на този подобна реформа и можете да сте сигурни, че ще продължим да го правим. Следващата стъпка е нашият икономист и главен редактор Георги Вулджев да вземе участие в Комисията по финанси, когато законът бива разглеждан на първо четене.
Междувременно, призоваваме и тези сред вас, които са несъгласни с тази реформа, да изразят своята позиция на страницата на законопроекта на сайта за обществени обсъждания Strategy.bg, която можете да намерите тук.
Източник: https://ekipbg.com/against-cash-regulation/