Комисията актуализира Европейския кодекс за добро поведение за микрокредитирането, за да отразява променящите се пазарни реалности и да обхване голямото разнообразие от доставчици в сектора на микрофинансирането в Европа. Той ще влезе в сила на 1 януари 2021 г.
Актуализацията на Кодекса е резултат от консултация през 2019 г. с ключови заинтересовани страни, включително практикуващи, европейските микрофинансиращи мрежи (EMN, MFC), банки, институции на ЕС и експерти, като се позовават на уроци, извлечени от пилотна фаза, продължила между 2013 и 2017 г. Управляващата група по кодове, ръководена от Европейската комисия, официално прие актуализирания кодекс през октомври 2019 г. Този актуализиран кодекс вече е публикуван( на английски език).
Целта на актуализацията на Кодекса беше да се прецизират съществуващите клаузи в Кодекса, където е уместно. Първо, някои части от кодекса бяха изменени, за да отразяват по-добре развиващите се пазарни реалности, включително най-добрите практики и по-реалистичните очаквания на доставчиците. Второ, бяха необходими изменения, за да се гарантира, че Кодексът отчита многообразието на европейските институции за микрофинансиране по отношение на размера, правните структури и националните регулаторни рамки.
Обновеният Кодекс ще влезе в сила напълно на 1 януари 2021 г. Въпреки това, микрофинансиращите институции, които подават искане за оценка на кода от датата на публикуването (30 юни 2020 г.) нататък, ще бъдат оценявани въз основа на актуализирания Кодекс, дори ако те са били подписали предишната версия на Кодекса.
Микрофинансиращите институции, които вече са подали искане за оценка на кодекса, но все още не са оценени, могат да изберат да бъдат оценявани или въз основа на актуализирания или предишния кодекс.
По-рано издадените сертификати за съответствие с Кодекса за институциите за микрофинансиране остават валидни, както е посочено в момента на възлагането до изтичането им.
За Европейския кодекс за добро поведение при предоставянето на микрокредити
Европейският кодекс за добро поведение при осигуряването на микрокредитиране беше създаден след приемането на съобщението за микрокредитирането от Европейската комисия през ноември 2007 г. Той определя единен набор от стандарти за микрофинансовия сектор в Европа. Кодексът служи като инструмент за саморегулиране и знак за качество на институциите за микрофинансиране, ангажирани с етичното финансиране. Тя е насочена към микрофинансиращите институции, които предоставят бизнес заеми до 25 000 евро на микропредприемачи или самостоятелно заети лица.
Кодексът е разработен на базата на признати най-добри практики в сектора в тесни консултации със заинтересованите страни. Подписването или одобряването на Кодекса е предварително условие за достъп до финансиране от ЕС за микрофинансиране по Програмата на ЕС за заетост и социални иновации (ИАСИ).
Повече информация можете да намерите тук!
Никола Шмит Комисар по заетостта и социалните права Европейска комисия
Европейската микрофинансова екосистема нараства сектор със значителен потенциал като микропредприятия представляват над 90% от предприятията в Европа. Въпреки това, тя е изправена пред голям шок поради последствията от Избухване на коронавирус. Много малки фирми са били ударен тежко в цяла Европа, включително микрофинансови институции и техните клиенти, които често са сред най-уязвимите групи в обществото. Подкрепата им е достъпа до финансиране следователно ключът към увеличаване на работните места, равните възможности и включване като част от възстановяването в Европа и за справяне новите предизвикателства, породени от епидемията от коронавирус. Микрофинансирането е важен инструмент, който дава възможност за повече брой хора от всички сфери на живота, за да станат предприемачи и да гарантираме, че икономиката ни работи за всички. Секторът обаче е разнороден, поради разнообразието на актьори и бизнес модели и разнообразие от правни и институционални рамки в цяла Европа.
Следователно практиките на отпускане на заеми в сектора варират значително в зависимост от вида на институцията осигуряване на микрокредити, законовата му настройка, средата в което оперира и собствената му способност да прилага звук и ефективни процедури за управление. В Европейския съюз, микрокредити се предоставят от финансови институции, например като търговски банки, спестовни банки, кооперативни банки и публични банки, както и от редица небанкови банки образувания като микрофинансови институции, фондации, кредитни съюзи, благотворителни организации, неправителствени организации и други.
От 2010 г. Европейският съюз се развива нов подкрепа за финансови институции, ангажирани с микрофинансиране и кредитиране на социални предприятия чрез неговото финансиране програми. През програмния период 2014-2020 г. общата подкрепа на ЕС за тези две области възлиза на над 800 милиона евро, като се очаква да мобилизират прогнози 3 милиарда евро финансиране като цяло. Комисията ще да продължи своята подкрепа след 2020 г. чрез InvestEU програма. Освен това предложението на Комисията за план за възстановяване и нови многогодишни финансови средства Рамка 2021-2027 предлага амбициозно пакет от мерки, които също ще инвестират в ремонт на Социалната тъкан на Съюза, включително подкрепа за възстановяването на микрофинансовият сектор като част от усилията за възстановяване.
В светлината на разнообразния пейзаж, доброволният европеец Кодекс за добро поведение при осигуряване на микрокредитиране („Код“) е разработен въз основа на признати най-добри практики в сектора на микрофинансирането в тесни консултации със заинтересованите страни. Кодексът е създаден за първи път през Октомври 2011 г. Оттогава тя се превърна в признато качество етикет в полза на клиенти, инвеститори, финансиращи, собственици, регулатори и партньорски организации. Кодът сега е актуализиран с широко участие на ключови заинтересовани страни, включително практикуващи, търговски органи (Европейската мрежа за микрофинансиране, EMN и Микрофинансиращ център, MFC), институции на ЕС, банки и експерти.
Бих настоятелно насърчавал всички институции за микрофинансиране във Европа, голяма или малка, за да използва Кодекса като еталон което определя най-добрите практики за заемане на микрофинансиране. В правенето така че бих искал да ви благодаря и за ангажираността към спазване на високи етични стандарти за кредитиране и изграждане по-справедлива и по-приобщаваща Европа.
Брюксел, 30 юни 2020 г.
Никола Шмит
Комисар по заетостта и социалните права
Европейска комисия
Обновеният Европейски кодекс за добро поведение при предоставянето на микрокредит може да изтеглите от тук: https://drive.google.com/file/d/1GsSAd4KUXbxN7ZoxTj2Y1vmaJQzNcLTe/view?usp=sharing