Технологиите винаги са имали за цел да направят живота на човек по-лесен. Но колкото по-сложни стават те, толкова по-трудно започват да изпълняват задачата си. Динамиката на съвременния IT свят допълнително усложнява ситуацията. Именно затова и последните иновации трябва да са фокусирани върху решаването на конкретни казуси, както и да са насочени към самите хора. Това беше акцентът от проведения през миналата седмица форум Innovation Explorer, организиран от Innovation Starter и “Капитал”.
На него големи имена в областта на иновациите като Pixar, Hewlett-Packard Enterprise, Intel, Google, McCann Erickson и др. разкриха основни правила и тенденции в опита си да бъдат различни и да представят нещо ново на своите клиенти.
Успех с кауза
“За да успеете, трябва да напуснете зоната на комфорт”, сподели творческият директор на McCann Erickson Нир Рефуа. Той има редица отличия от рекламни фестивали, и то не без основание. Кампаниите, които ръководи, имат една много важна особеност – те се въртят не толкова около определен продукт или услуга, а по-скоро се фокусират върху решаването на даден проблем или подкрепата на съответна кауза. В един от примерите си той взима търсачката на Google, при която потребител, като напише “румънците са…” и тя автоматично допълва с най-популярните резултати. Сред които са “прости”, “тъпи” и подобни нелицеприятни определения. Той създава сайт, на който потребителите могат да впишат свои предложения за автоматично допълване, които се изпращат към Google, и така към края на кампанията резултатите в търсачката след “румънците са…” се променят драстично. Кампанията е разработена от румънския производител на вафли ROM, но получава много силен отзвук в съседната ни страна. Причината за успеха е, че ангажира хората с някаква кауза. Прави ги съпричастни към нещо и най-важното – накрая има видим резултат. Сега подобна кампания се прави с цел да се научат чужденците да не бъркат румънската столица Букурещ с унгарската Будапеща.
“Взимам проблем, не е задължително да е голям, но да съществува. И предлагам решение, което хората харесват и на което реагират”, коментира Нир Рефуа.
В същото време се преобръща традиционният подход първо да се ориентират компаниите към тв рекламата, която впоследствие се опитват да приложат в другите канали. Вместо това, когато започвате с дигитална концепция, е много лесно после да я адаптирате за останалите платформи, смята Рефуа.
Сред другите му примери е създаването на специален сайт с вграден алгоритъм, който следи дали някоя от социалните мрежи не е “паднала” – тоест е станала поради техническа причина недостъпна. Всеки път, когато това се случва, се активира специална промоция на интернет страницата на KFC, която предоставя значителна отстъпка.
“Мислете какво правят хората днес, тъй като животът им значително се промени за последните десет години “, съветва Нир Рефуа.
Опростяване на технологиите
Когато става дума за иновационна компания, която поставя тенденциите в своята ниша, един от примерите, който изниква, във филмовата индустрия е анимационното студио Pixar. Секторът се трансформира изоснови през последните няколко десетилетия, като компаниите напълно преминаха от традиционната анимация към компютърно генерираната. В тези филми по един перфектен начин се преплитат изкуство, фантазия и технология. Филип Флетото е старши софтуерен инженер в Pixar, който отговаря за разработването и поддържането на системи, които да подобрят комуникацията между различните хора, които работят в компанията – от програмисти, през рендъринг инженери, до художници и продуценти. Задачата е трудна поради простия факт, че трябва да се покрие почти целият спектър от личности и компетенции.
“Един от основните проблеми е как да представим информацията за различни хора, които не са технически лица”, споделя Филип Флетото. Сред решенията е опростяване на процесите по споделяне на информация, по изграждане на обратна връзка между художниците и продуцентите например. Всичко това трябва да се случва през лесна за ползване платформа, допълва Флетото. Всъщност той внася светлина в процеса по реалната работа на Pixar. Създаването на една пълнометражна анимация отнема около пет години, като технологиите не са само инструмент за самото й създаване, но идват на помощ и за по-добрата и бърза комуникация между екипите.
Източник: http://www.capital.bg/