Не разчитайте държавата да ни пази, така губите инстинкта си за самосъхранение.
Автор: Светозар ГЛЕДАЧЕВ, финансов анализатор
Скоро пак фалираха пирамиди: Дупнишката популярна каса, Сливенската. За професионалистите – нищо ново, но за народа – сензация. Винаги е имало “пирамиди” и винаги ще има. Какво разбира обикновеният човек под това определение? Когато си даде парите (които все се оплаква, че няма) някъде за висока лихва и това „някъде“ вземе да фалира.
Едната Популярна каса е съществувала над 22 години. Може ли някой да каже колко хора и за колко пари са вървели високите лихви? Последните лихви са стигали до 18%, при средна за банковата система 1%. Това е 18 пъти повече. Тези, които са се „облажилите“, мълчат и доволно потриват ръце, защото те са тарикатите. Реват балъците, които са изгорели. Но те не се оплакват от собствената си глупост, а от това, че вълшебната им приказка не може да се осъществи. И им е виновна държавата. А тя не е виновна! Виновна е алчността им. Тя заедно със страха движи човечеството и отделния човек. Тя надделява над страха да не си изгубиш парите и кара хората да рискуват над всички разумни граници. Нашето общество толерира безразсъдната и често безпочвена смелост, защото понякога тя печели. Това са героите за пример. Но не порицава безграничната глупост, която е ежедневие. А тя идва от незнание, невежество и нисък интелектуален потенциал.
А как е по света? Там неща са известни като схемата на „Понци“. Всяка година, във всички страни, дори неимоверно по-развитите от нас, фалират подобни схеми. За нас всяко нещо, щом фалира, е пирамида.
Погледнато глобално, държавите по света са най-големите пирамиди. Те теглят кредити, за да покриват стари кредити, и на определен период фалират, а гражданите губят парите си. Гърция го е правила 6 пъти, толкова и България. И Германия. Само САЩ все още никога не са фалирали. Най-големите, най-сигурните държави (във валутите, на които спестявате) имат огромни задължения и висок риск. Отдавна не е фалирала държава и до няколко десетилетия ще се случи и това.
Да си спомним още няколко неща: първо, КТБ като я фалираха, имаше официална лихва от 8.5%. Но други все още съществуващи банки 2-3 години по-рано даваха 10-12% лихва. За тях никой нищо не каза. Второ, договорени по-високи от стандартните лихви има и сега във всички съществуващи банки. Трето, между банките, като най-сигурните спестовни институции, има разлики за едни и същи депозити от 5 до 8 пъти. Четвърто, на борсата имаше огромни загуби, като за няколко от големите компании (структуроопределящи за България) акциите паднаха до 16 пъти. Защо никой не рева? И не търси помощ от държавата? Защото инвеститорите там са интелигентни хора, те разчитат само на себе си. Пето, телефонните измамници ежедневно измъкват големи суми от доверчиви нещастници. Кой е виновен? Измамникът? Телефонната компания или наивникът? Или държавата, че е дала лиценз на телеоператора, за да може чрез него лъжците да мамят честните граждани? Шесто, докато има овце, ще има и вълци. Докато има глупаци, ще има и измамници. Седмо – колкото повече се намесва държавата, толкова по-лошо. Тя върви след събитията. Геният на измамата е винаги далече напред. Когато разчиташ, че държавата те пази, ти загубваш естествения си инстинкт за самосъхранение. И осмо, когато купуваш рокля, панталон, а нежели кола, ти си набавяш цялата възможна информация, търсиш, питаш,съветваш се, водиш експерти, за да не се минеш с 5 лева. Когато рискуваш спестяванията си, никого не питаш, не знаеш и дори не търсиш информация. Скачаш в пропастта с главата надолу и се мислиш за финансов гений!
Източник: в. Марица