• Events
  • Gallery
  • Contacts
  • Language: English
    • Български Български
    • English English
Events

 
BACCOMBACCOM
BACCOM
ВЗАИМОПОМОЩ И СЪТРУДНИЧЕСТВО
  • Home
  • Membership
  • Activities
  • Partnership
  • News
  • Useful

  • Home
  • Membership
  • Activities
  • Partnership
  • News
  • Useful

Почти 80% от семействата в капан на бедността

очти 80 процента или точно 78.5 на сто от домакинствата в България живеят с общ доход на 1 лице под необходимите средства за издръжка на живота. Запазва се високият дял на домакинствата, които са принудени да се самоограничават в разходите, след като доходите им изостават от необходимите средства за издръжка на живота. Това се посочва в изследване на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ. Според проучването, семейство с двама родители и две деца през септември се е нуждаело до 2235 лв. на месец, за да покрива разходите за храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка. Средно на едно лице това означава издръжка на живота в размер на 558,82 лв.

В същото време, прагът на абсолютна бедност, базиран на потребителска кошница от 100 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна до 297 лв. на 1 лице. В 30,5% от домакинствата това условие не може да бъде изпълнено. Това означава, че 2,2 млн. души са под прага на бедността. Други 48% от домакинствата общият доход на човек се пада между 297 и 559 лв. Така общо 3,462 млн. души са в риск да попаднат отново в групата на бедните.

Според КНСБ, проблем остават ниските трудови възнаграждения (в редица браншове – между 2 и 6 пъти по-ниски от тези в други страни от Източна Европа), заради които започналите работа трудно се измъкват от т.нар „капан на бедността”. Допълнителен фактор в случая са задълбочаващите се регионални разлики в заплащането, които са резултат от ниската вътрешна инвестиционна активност. Засилва се и разминаването между търсенето на бизнеса и уменията на работещите.

Сред позитивните тенденции в изследването се посочва увеличаването на броя на наетите лица, постепенното повишаване на средната заплата в частния сектор и развитието в области с високи възнаграждения. Под области с високо възнаграждение се разбира преди всичко ИТ технологиите, които се аутосорсват в България от чужди фирми, както и заплащането в банковия сектор и държавните чиновници.

Кольо ЗЛАТАНСКИ
www.financebg.com

About the author

admin

Сходни публикации
(Български) Бюлетин № 5 / 07.03.2023г. на „Е-Бизнес Клъстер“ относно Европейски програми за финансиране
21.03.2023
(Български) Бюлетин № 4 / 06.03.2023г. на „Е-Бизнес Клъстер“ относно Европейски програми за финансиране
21.03.2023
(Български) Бюлетин № 3 / 01.03.2023г. на „Е-Бизнес Клъстер“ относно Европейски програми за финансиране
21.03.2023
(Български) Бюлетин № 2 / 20.02.2023г. на „Е-Бизнес Клъстер“ относно Европейски програми за финансиране
21.03.2023
(Български) Бюлетин № 1 / 13.02.2023г. на “Е-Бизнес Клъстер” относно Европейски програми за финансиране
21.03.2023
(Български) БЪЛГАРИТЕ НЕ ПОДКРЕПЯТ ЕВРОТО
08.12.2021
Leave Comment

Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

БЮЛЕТИН БАККОМ
Name
Email *
Copyright © 2016 baccom.eu | All Rights Reserved. Designed by IT Academy
  • Gallery
  • Contacts
Top menu
  • Финансова медия
  • Финансови услуги
  • Бизнес мрежа
  • Безплатни обяви
  • Е-бизнес
  • Етични финанси
  • Финансова ТВ
  • Бизнес eнциклопедия