КАКВО ОТЛИЧАВА ЕДНА ЕТИЧНА БАНКА ОТ ОБИКНОВЕНА БАНКА
От 30-те години на ХХ век банковата дейност, която първоначално е имала социални функции (заложни къщи, спестовните каси, кооперативни или взаимни банки и т.н.) е изгубила оригиналните си етични функции. Това е провокирало необходимостта от зараждането (чрез процес отдолу-нагоре) на ново поколение социални банки, така наречените “етични банки”. Тяхната цел е постигане на положителен ефект в привличането и в използването на парите.
Етичните банки реагират все повече и повече към нуждите на онези, които са отхвърлени от банковата система, както и към нуждите на спестители и инвеститори, които са все по-често се интересуват от начина, по който се използват спестяванията им. Благодарение на етичните банки, банковите институции се завръщат към образа си, променен в началото на ХХ век и се връщат към това – да са инструмент за развитие на местни проекти и нови социални инициативи. Това е движение в обратната посока по отношение посоката на развитието на търговските банки, които са все по-ориентирани към използване на финансовата задлъжнялост за натрупване на повече и по-големи печалби, което допринася за финансиализация на икономиката и създаване на условия за серия от финансови кризи, които продължават дори и днес.
РОЛЯ НА ЕТИЧНАТА БАНКА
Чрез дейността си етичните банки насърчават социалното включване, устойчивото развитие, развитието на социалната икономика и социалното предприемачество, малките и средните предприятия. Етичните банки също имат важна роля за повишаване на обществената осведоменост относно ролята на парите и проблемите на икономиката, базирана на краткосрочната печалба като единствената цел.
ПРЕДПОСТАВКИ ЗА РАЗВИТИЕ
„Етичните инвестиции” и „етичното банкиране”, които получават все по-широко разпространение в Европа и света са реакция и форма на недоволство на населението и бизнеса от пазарното поведение на традиционните банки и особено след глобалната финансова криза. В най-общи линии те имат за цел насочването на паричния ресурс, формиран под формата на спестявания на населението към финансирането на стопанска дейност, съответстваща на ценностна система, в центъра на която стои човекът с неговите материални и духовни потребности. Те все повече се разглеждат като алтернатива на инвестициите с цел постигане на максимална индивидуална печалба.
В „етичните инвестиции” се отразява и своеобразното укрепване на самочувствието на дребния спестител по отношение на банките. Ако досега той е разглеждал банките като единствено място за съхраняване на своите спестявания, то сега той все по-силно осъзнава, че не той, а банките са в крайна степен зависими от него, от готовността му да предостави на тях тези спестявания, както и това, че спестяванията могат да бъдат инвестирани така, че да бъдат от полза за цялото общество, а не да бъдат използвани от традиционните банки за постигане на техните тесни корпоративни интереси.
Това осъзнаване на „силата на кредитора” от страна на дребния спестител изменя радикално не само отношенията между спестителите и банките, но и поражда появяването на нови банки с коренно различни цели и нови бизнес-модели.
Етичните банки не участват в спекулативната търговия с финансови инструменти, както за сметка на клиента, така и за собствена сметка.
В етичните банки максималното съотношение между най-високата и най-ниската заплата е 7-1 и за да се гарантира прозрачност в управлението на заплатите, етичната банка ежегодно публикува заплатите на своите служители.
Инициаторите на етичните банки считат, че парите следва да продължат да изпълняват своята функция на платежно средство, но не да бъдат превръщани в стока, обект на спекулативна търговия на финансовите пазари.
За разлика от традиционните банки, в етичните банки лихвите по депозитите са на много ниско ниво, в някои от тях вложителите се отказват доброволно от тях или те просто са премахнати, като реализираната по този начин печалба се използва за финансиране на проекти с висока обществена значимост и в интерес на обществото като цяло.
Целта на кредитирането е да се финансират на първо място проекти, които са в полза за цялото общество, което по своята същност е нова парадигма, нов модел на мислене в банковата сфера.
Бизнес-моделът на етичните банки се базира на концепцията за подпомагане на реализацията на иновативни бизнес-идеи и социални иновации с положителни последствия за обществото. На практика, етичните банки са своеобразни стопански и социални „инкубатори”, работещи на основата на морални принципи.
Етичните банки не подпомагат финансово политически партии и се придържат последователно към принципа на политическия неутралитет.
БЪДЕЩАТА ЕТИЧНА БАНКА Е ЗАМИСЛЕНА КАТО:
- Банка на дребното акционерно участие, където максималният размер на притежавания от едно физическо или юридическо лице капитал е ограничено, например между 1% и 3%.
- Банка, формирането на капитала на която, както акционерен, така и заемен, и отпускането на кредити се осъществяват на основата на конкретни, фиксирани в нейния устав етични критерии в съответствие с придържане на принципа на висока технологична иновативност;
- Банка, набираща своя капитал и алокираща го в местната икономика с цел нейното високотехнологично развитие при спазване на нормите за достоен и пълноценен човешки живот;
- Банка, функционираща на основата на оптималното използване на възможностите на дигитализацията по подобие на получилите в последно време широко разпространение „смарт” банки;
ЗАЩО Е ПРАВИЛНО ДА СЕ ПОДКРЕПИ „ЕТИЧНОТО ФИНАНСИРАНЕ”
- За да се създадат условия за акумулиране на капитал за устойчиво развитие на Пловдивския регион;
- За да се противопоставим на лошите банкови практики;
- За да следваме европейските традиции и намалим влиянието на банковите кризи;
ПРИМЕРИ НА ЕТИЧНИ БАНКИ
Banca Etica – Италия www.bancaetica.it , Merkur Cooperative Bank – Дания www.merkur.dk , APS Bank – Малта www.apsbank.com.mt , Cultura Bank – Норвегия, www.cultura.no , Bank of Karditsa – Гърция www.bankofkarditsa.gr , La Nef – Франция, www.lanef.com , Cassa Padana
– Италия, www.cassapadana.it , Banque Alternative Suisse – Швейцария www.abs.ch Caixa Pollenca – Испания www.colonya.es , Patria Takarek – Унгария patriatakarek.hu , Triodos Bank – Холандия www.triodos.com , Bank für Leihen und Schenken – Германия www.gls.de